Εικόνα Erasmus

Στο πλαίσιο της δράσης Erasmus+ για πρακτική άσκηση, ανακοινώνουμε την προκήρυξη θέσεων για το επόμενο ακαδ. έτος 2023-2024.

Η προκήρυξη απευθύνεται σε φοιτητές του Πανεπιστημίου Πατρών από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς-μεταπτυχιακούς φοιτητές & υποψ. διδάκτορες).

Η μετακίνηση θα πραγματοποιείται σε κράτη-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης (Ε.Ε), στην Νορβηγία, Ισλανδία, Λιχτενστάιν και σε συνεργαζόμενες χώρες εκτός ΕΕ.

Η μετακίνηση θα έχει διάρκεια:

• από 2 έως 3 μήνες (μακροχρόνια κινητικότητα) και στοχεύει στην απόκτηση εργασιακής εμπειρίας
  • από 05 έως 30 ημέρες (βραχυχρόνια κινητικότητα), η οποία θα πρέπει υποχρεωτικά να συνοδεύεται από εικονική δραστηριότητα (εξ’ αποστάσεως) από την Ελλάδα και στοχεύει στην απόκτηση εργασιακής εμπειρίας.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο Erasmus+ στην Ευρώπη  portal  από την από τη Δευτέρα 27/03/2023 έως και την Τρίτη 23/05/2023 (ώρα Ελλάδας 23:59).

Επισυναπτόμενα

Προκήρυξη Erasmus+ για πρακτική στην Ευρώπη 2023-2024 .

Υπόδειγμα γράμματος αποδοχής

ΦΕΚ – ΑΣΕΠ μόνο για έλεγχο πιστοποίησης ξένης γλώσσας