Fresqo Datathon

fresqodatathon up

ΕΡΓΟ: Μετρητής νωπότητας ψαριών – FRESQO (MIS 5021451)

FRESQO Datathon

Στις 17-18 Οκτωβρίου το έργο FRESQO  που έχει στόχο  την ανάπτυξη μιας καινοτόμου, μεθοδολογίας και ενός καινοτόμου προϊόντος (hardware και software) το οποίο θα επιτρέπει την αυτόματη αναγνώριση της νωπότητας – “φρεσκάδας” των σημαντικότερων από πλευράς εμπορικής αξίας αλιευμάτων της ελληνικής αγοράς με δυνατότητα επέκτασης στο σύνολο των εμπορεύσιμων και μη αλιευμάτων, σας προσκαλεί στο FRESQO Datathon!!

Στη διάρκεια των δύο ημερών του Datathon, οι συμμετέχοντες θα διαγωνιστούν αξιοποιώντας μεθόδους και εργαλεία και δουλεύοντας πάνω στις παρακάτω προκλήσεις/προβλήματα:

• Μεταφορά τεχνολογίας στα οστρακοειδή, γαρίδες, καραβίδες.
  • Μεταφορά τεχνολογίας στα μαλάκια.
  • Εξέταση εξωγενών παραγόντων όπως υγρασία, κρύο, μόλυνση.
  • Επέκταση για κινητά τηλέφωνα.
  • Μεταφορά τεχνογνωσίας σε ασθένειες ψαριών.
  • Ιχνηλασιμότητα.

Αν είστε Φοιτητής, Μεταπτυχιακός, Ερευνητής Βιολογικού, Πληροφορικής, Οικονομικών, Ιχθυολόγων  Αλιείας και Υδατοκαλλιεργειών, γίνετε μέλος αυτού του καινοτόμου Datathon για να εφαρμόσετε τις γνώσεις σας, να πειραματιστείτε σε νέες περιοχές γνώσης, να αποκτήσετε νέες δεξιότητες!

Σημαντικά βραβεία περιμένουν τους νικητές!

•  1ο Βραβείο:  Laptop,

• 2ο βραβείο:  Notepad,

• 3ο βραβείο: Smart Watch

ΤΟΠΟΣ: Τμήμα Αλιείας και Υδατοκαλλιεργειών, Πανεπιστήμιο Πατρών, Μεσολόγγι