Εικόνα Σημαντικό Μήνυμα

Σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με τις οδηγίες:

• Την απόφαση της Συγκλήτου (συνεδρ. 166/30.4.2020) σύμφωνα με την οποία οι πάσης φύσεως τελετές ορκωμοσίας, απονομής τίτλων σπουδών κλπ θα διενεργούνται με τα διαθέσιμα συστήματα τηλεδιάσκεψης και όχι δια ζώσης.
  • Την  παρ. 3 του άρθρου πρώτου της Αριθμ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 33457 Κοινής Υπουργικής Απόφασης «Επιβολή του μέτρου της προσωρινής απαγόρευσης λειτουργίας εκπαιδευτικών δομών του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων από 1.6.2020 έως και τη λήξη του σχολικού, εκπαιδευτικού και ακαδημαϊκού έτους 2019-2020» (ΦΕΚ 2038/30.5.2020 τ. Β) ορίζει ρητά «3. Την απαγόρευση των τελετών, ημερίδων, συνεδρίων και πάσης φύσεως εκδηλώσεων και δραστηριοτήτων» στα Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα από 1.6.2020 έως και τη λήξη του ακαδημαϊκού έτους 2019-2020.

που έχουν δοθεί σχετικά με τα μέτρα πρόληψης και εξάπλωσης του COVID19, δεν θα πραγματοποιηθεί τελετή Ορκωμοσίας.

Ως εκ τούτου, σχετικά με την ορκωμοσία της 10ης Ιουνίου 2020, που αφορά τους φοιτητές/φοιτήτριες του πρώην τμήματος Τεχνολόγων Γεωπόνων που κατέστησαν πτυχιούχοι από 6-5-2019 έως και την εξεταστική περίοδο Ιανουαρίου 2020, θέτουμε υπόψη τους τα ακόλουθα σχετικά με την παραλαβή των πτυχίων τους :

1. Οι φοιτητές/φοιτήτριες δύνανται να παραλάβουν αυτοπροσώπως τα πτυχία τους από τη Γραμματεία του Τμήματος παρουσία Προέδρου, χωρίς την ύπαρξη συνοδών μελών στις 10 Ιουνίου και ώρα 11:00π.μ.
  2. Επίσης το πτυχίο δύναται να αποσταλεί με αποκλειστική ευθύνη του πτυχιούχου κατόπιν αιτήματός του προς την Γραμματεία του Τμήματος.

Στην περίπτωση (2) που ο πτυχιούχος επιθυμεί την αποστολή του πτυχίου του θα πρέπει να στείλει ένα ηλεκτρονικό μήνυμα (email)  στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Γραμματείας του Τμήματος () με συνημμένα τα παρακάτω :

ΠΡΟΣ: ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΑΤΡΩΝ – ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΜΗΜΑΤΟΣ …………..

Παρακαλώ να μου αποστείλετε τον πρωτότυπο τίτλο σπουδών μου (πτυχίο ή δίπλωμα ή δίπλωμα μεταπτυχιακών σπουδών κλπ.) με τα λοιπά προβλεπόμενα πιστοποιητικά που τον συνοδεύουν, με αποκλειστική μου ευθύνη μέσω της εταιρίας ταχυμεταφορών επιλογής μου ………. (Επωνυμία), την οποία θα αποστείλω να τα παραλάβει αντ’ εμού, με δική μου οικονομική επιβάρυνση, στην ταχυδρομική διεύθυνση της Γραμματείας του Τμήματος, τις ημέρες και ώρες που θα μου υποδειχθούν από την υπηρεσία σας. Έχω Α.Μ Φοιτητή ………….. και ολοκλήρωσα τις σπουδές μου στην εξεταστική περίοδο ………………………. (π.χ Σεπτεμβρίου 2019). Επισυνάπτω στην παρούσα αρχείο με τις δύο όψεις της αστυνομικής μου ταυτότητας (ή ελλείψει ταυτότητας, φωτοαντίγραφο των κρίσιμων σελίδων του διαβατηρίου, όπου αναφέρονται ο αριθμός και τα στοιχεία ταυτότητάς μου)

• 2. Αρχείο με τις δύο όψεις της Αστυνομικής ταυτότητας (ή ελλείψει ταυτότητας, του διαβατηρίου).
  • 3. Βεβαίωση ΑΜΚΑ.

*****Διευκρινίζεται ότι τα παραπάνω ζητούμενα στοιχεία απαιτούνται πρωτίστως για τις ανάγκες ταυτοποίησης του ατόμου και τη διασφάλιση της διαδικασίας, δεδομένων των ειδικών συνθηκών που επικρατούν και της αδυναμίας βεβαίωσης του γνήσιου υπογραφής σε κατά τόπους αρμόδιες υπηρεσίες (όπως ΚΕΠ, κλπ).