Εικόνα Φοιτητές

Στα πλαίσια του μαθήματος της Εισαγωγής στις Γεωπονικές Επιστήμες-Ιστορία της Γεωπονίας οι πρωτοετείς και δευτεροετείς φοιτητές μας επισκέφτηκαν το οινοποιείο Σωτηρίου στο Λεσίνι.

Έγινε παρουσίαση της ιστορικής εξέλιξης της αμπέλου και του οίνου, είδαν από κοντά τους αμπελώνες, τη διαδικασία οινοποίησης, και δοκίμασαν διαφορετικούς τύπους οίνων.

Την επίσκεψη διοργάνωσε ο Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος, κ. Βαγγέλης Γιαννακόπουλος και μαζί με τον κ. Σάκη Μαυρόγιαννη, μέλος ΕΤΕΠ του Τμήματος συνόδευσαν τους φοιτητές.

Εκφράζουμε την ευγνωμοσύνη μας στους ιδιοκτήτες του οινοποιείου και ευχαριστούμε θερμά το αστικό ΚΤΕΛ Μεσολογγίου που μετέφερε τους φοιτητές προς και από το Λεσίνι.

Προσβλέπουμε σε ευρύτερες και σταθερές συνεργασίες του Πανεπιστημίου με τις τοπικές επιχειρήσεις!