Εικόνα Κοινωνική Μέριμνα Πανεπσιτημίου Πατρών

Η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών αποσκοπεί στην ενίσχυση των Δομών Κοινωνικής Μέριμνας του Πανεπιστημίου Πατρών και στην υποστήριξη των Φοιτητών/ τριών που προέρχονται από Ευαίσθητες/ Ευπαθείς Κοινωνικές Ομάδες.

Η Δράση έχει ως στόχο την παροχή ισότιμης εκπαίδευσης, ευκαιριών και προσβασιμότητας σε όλους/ ες τους/ τις Φοιτητές/ τριες του Πανεπιστημίου Πατρών.

Υπηρεσίες Κοινωνικής Μέριμνας

Οι υπηρεσίες είναι ΔΩΡΕΑΝ και διατηρούν απόλυτα το προσωπικό απόρρητο με βάση τις κείμενες νομοθεσίες (GDPR)

Επικείμενες δράσεις

1. Έναρξη λειτουργίας Γραφείου Κοινωνικής Μέριμνας στη Φοιτητική Εστία της Πανεπιστημιούπολης Ρίου

Από 19 Σεπτεμβρίου 2022 θα λειτουργεί καθημερινά από τις 8.00 έως τις 15.00 Γραφείο της Κοινωνικής Μέριμνας του Πανεπιστημίου Πατρών στους χώρους της Φοιτητικής Εστίας στην Πανεπιστημιούπολη Ρίου, για την εξυπηρέτηση των φοιτητών/τριών που διαμένουν στη ΦΕΠ.

Επικοινωνία με Γραφείο Κοινωνικής Μέριμνας Φοιτητικής Εστίας
Τηλέφωνο: 2610962190 / E-mail:

2. Εργαστήριο επαγγελματικής ανάπτυξης: “Διαμορφώνω την Επαγγελματική μου Ταυτότητα και προετοιμάζομαι για τη διαδικασία μίας συνέντευξης επιλογής‘’

Η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών στο πλαίσιο της υλοποίησης του Έργου «Υποστήριξη Παρεμβάσεων Κοινωνικής Μέριμνας Φοιτητών Πανεπιστημίου Πατρών” διοργανώνει δωρεάν βιωματικό εργαστήριο (workshop) ανάπτυξης δεξιοτήτων αυτοπαρουσίασης και δικτύωσης με την αγορά εργασίας με τίτλο “Διαμορφώνω την Επαγγελματική μου Ταυτότητα και προετοιμάζομαι για την διαδικασία μιας συνέντευξης επιλογής” και απευθύνεται σε φοιτητές Ευπαθών/ Ευαίσθητων Κοινωνικών Ομάδων. Το εργαστήριο θα είναι διάρκειας 240′ (4 ώρες) και θα πραγματοποιηθεί στις 28/09/2022 και 30/09/2022 (2 ώρες ανά ημέρα).

3. Επιμορφωτικά Σεμινάρια Κατάρτισης Κοινωνικής Μέριμνας

Η Κοινωνική Μέριμνα του Πανεπιστημίου Πατρών σε συνεργασία με το Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης (ΚΕΔΙΒΙΜ) του Πανεπιστημίου Πατρών διοργανώνει δωρεάν επιμορφωτικά σεμινάρια σε θέματα υποστήριξης φοιτητών οι οποίοι ανήκουν στις Ευπαθείς / Ευαίσθητες Κοινωνικές Ομάδες. Οι εκπαιδευόμενοι θα είναι φοιτητές του Πανεπιστημίου Πατρών. Όσοι ολοκληρώσουν επιτυχώς τις υποχρεώσεις τους θα λάβουν ειδικό πιστοποιητικό επιμόρφωσης από το ΚΕΔΙΒΙΜ του Πανεπιστημίου Πατρών και συμπλήρωμα πιστοποιητικού με όλες τις λεπτομέρειες του προγράμματος. Οι αιτήσεις μπορούν να πραγματοποιηθούν μέχρι και την Τετάρτη, 26 Οκτωβρίου 2022.

4. Σεμινάρια επιμόρφωσης μελών ΔΕΠ, ΕΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ και Διοικητικού Προσωπικού

Η Κοινωνική Μέριμνα διοργανώνει δωρεάν επιμορφωτικά σεμινάρια που απευθύνονται σε μέλη ΔΕΠ, ΕΕΠ, ΕΔΙΠ, ΕΤΕΠ και Διοικητικούς Υπαλλήλους σε θέματα δημιουργίας προσβάσιμων αρχείων Word, PowerPoint, Excel και PDF. Η εκπαίδευση είναι διάρκειας 1 ώρας και τα σεμινάρια πραγματοποιούνται διαδικτυακά (μέσω της πλατφόρμας τηλεδιάσκεψης Zoom) σε μηνιαία βάση. Για το επόμενο χρονικό διάστημα έχουν οριστεί οι εξής ημερομηνίες και ώρες:

• Τρίτη, 18 Οκτωβρίου στις 10 π.μ.
  • Τετάρτη, 16 Νοεμβρίου στις 11 π.μ.
  • Πέμπτη, 15 Δεκεμβρίου στις 3 μ.μ

Ενημερώσεις

1. Συμμετοχή της Μονάδας Προσβασιμότητας στο 7ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο «Ένταξη και Χρήση των ΤΠΕ στην Εκπαιδευτική Διαδικασία»

Στις 17 Σεπτεμβρίου, η Μονάδα Προσβασιμότητας της Κοινωνικής Μέριμνας συμμετείχε με επιμορφωτικό εργαστήριο στο 7ο Πανελλήνιο Επιστημονικό Συνέδριο «Ένταξη και Χρήση των ΤΠΕ στην Εκπαιδευτική Διαδικασία». Τίτλος του εργαστηρίου ήταν «Δημιουργία προσβάσιμων εγγράφων και εκπαιδευτικού υλικού» και οι συμμετέχοντες έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τη θεματολογία και συμμετείχαν ενεργά καθ’ όλη τη διάρκεια του εργαστηρίου.

Ευχαριστούμε θερμά την Οργανωτική και τη Συντονιστική Επιτροπή, καθώς και τους συμμετέχοντες στο εργαστήριο.

2. Συμμετοχή της Κοινωνικής Μέριμνας στο 2ο Φεστιβάλ Φορέων Κοινωνικής Φροντίδας

Η Κοινωνική Μέριμνα συμμετείχε στις 9-10 και 11 Σεπτεμβρίου στο 2ο Φεστιβάλ Φορέων Κοινωνικής Φροντίδας με ενημερωτικό περίπτερο. Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινότητας γύρω από θέματα Κοινωνικής Φροντίδας. Η Κοινωνική Μέριμνα με τη συμμετοχή και εθελοντών φοιτητών ενημέρωσε φορείς και πολίτες για τις δράσεις της.

3. Συμμετοχή της Κοινωνικής Μέριμνας στην εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Κάκωσης Νωτιαίου Μυελού

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Κάκωσης Νωτιαίου Μυελού στις 5 Σεπτεμβρίου, ο Σύλλογos Φίλων Κλινικής Αποκατάστασης Ασθενών με Κάκωση Νωτιαίου Μυελού του ΠΓΝ Πατρών “Δημήτρης και Βέρα Σφήκα” σε συνεργασία με το αθλητικό σωματείο “ΗΦΑΙΣΤΟΣ” οργάνωσαν εκδήλωση με σκοπό την ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινότητας. Η Κοινωνική Μέριμνα συμμετείχε στις εκδηλώσεις που πραγματοποιήθηκαν στο κέντρο της πόλης. Την εκδήλωση χαιρέτησε ο Αναπληρωτής επιστημονικός υπεύθυνος της Κοινωνικής Μέριμνας, Καθηγητής Απόστολος Βανταράκης.